BAJKA O LISIE I KWAŚNYCH WINOGRODACH

niedziela, stycznia 28, 2018

                              

BAJKA O LISIE I KWAŚNYCH WINOGRONACH
   
Jest takie zjawisko, które nazywa się resentyment. Resentyment jest cechą charakterystyczną moralności niewolniczej. Wiąże się z urazą wobec świata, żalem do życia, które nie spełnia oczekiwań. Moralność niewolnicza jest reaktywna, gdyż za dobre uznaje własne cnoty moralne, a za złe cnoty, których nie może osiągnąć.

Zjawisko to obrazuje bajka Ezopa o lisie i kwaśnych winogronach. Lis, który nie zdołał dosięgnąć winogron, odchodzi mówiąc, że i tak były kwaśne.

Odwet, zawiść i nienawiść, niechęć do kogoś budzi się do życia  na skutek przechowywania w pamięci doznanej krzywdy, przykrości, nieszczęścia. Jednak  najczęściej  rodzi się z ubzduranych stereotypów i osobistego przekonania wodza, że tylko on jest w stanie poprowadzić grupę, naród, miasto, kraj cały do sukcesu.

Takim programem kierowali się i nadal kierują się np. antysemici, przypisujący Żydom wszelkie możliwe złe cechy: chciwość, pazerność, wyobcowanie i wiele innych najgorszych  zarzutów.

Podobnym sposobem myślenia kierują się wszyscy ci, którzy za jedynie słuszny program uważają ten, który oni sami uznają za jedynie właściwy. Kto go nie chce przestrzegać, kto nie chce się pod nim podpisać ten jest wrogiem.

Tak dyktatorzy skazywali na śmierć  poetów, którzy w swoich wierszach, poematach składali hołd wolności. Cierpieli poeci, pisarze, kompozytorzy, także zwykli ludzie. 

Jeśli partia rządząca uważa się za „świętą krowę”, jeśli swój program, swoją ideologię traktuje jako dogmat, w który każdy powinien wierzyć, wówczas rodzi się niepokój o przyszłość.




Może Ci się Spodobać

0 komentarze