NIENAWIDZIŁ KOBIET ALE JE POŻĄDAŁ

środa, sierpnia 05, 2015



Dziwactwa filozofa

Arthur Schopenhauer  (1788-1860). – filozof niemiecki, przedstawiciel pesymizmu w filozofii. Urodził się w Gdańsku w domu przy ul. Św. Ducha 47.

Oto skrót jego filozoficznych myśli.

Zwierzę chce jeść, albowiem jest głodne; chce pić, albowiem jest spragnione. Najbardziej cierpi człowiek, ponieważ ma największe potrzeby. Wyzwolenie całkowite można osiągnąć tylko przez porzucenie własnej woli. Przez zupełne zapomnienie o sobie i współżycie z innymi, przez cierpienie i działanie dla innych, przez ascezę.

Miał ogromne powodzenie u kobiet, choć ich organicznie nie znosił.

"Te obrzydliwe stwory - mawiał - są wprawdzie konieczne dla utrzymania gatunku ludzkiego, ale o ile znośniejszy byłby świat, gdyby ich nie było. Ożenić się, to jest pozbawić się połowy swoich praw i podwoić w zamian swoje obowiązki".

Odrazę do kobiet poczuł już w wieku chłopięcym, gdy jego matka, Joanna Schopenhauer, urodzona w Gdańsku, autorka powieści obyczajowych, żona Henryka, gdańskiego bankiera, uprawiała z mężem przedziwne perwersyjne praktyki seksualne, które, podglądane, budziły w chłopcu obrzydzenie.

Z kobietami spotykał się Schopenhauer  tylko w razie ostatecznej konieczności w celu rozładowania męskich potrzeb seksualnych. Po intensywnym wysiłku umysłowym bywał  podminowany i na gwałt potrzebował  seksu z kobietą.

W Dreźnie przeżył fatalne wydarzenie.

Wynajmował mieszkanie sublokatorskie u gospodyni, która podglądała filozofa-dziwaka. Kontaktował się z nią tylko przez ledwo uchylone drzwi.

Umówił się z prostytutką, czekał na nią przy otwartym oknie.Tego dnia drzwi, zapewne niedokładnie zamknięte, otworzyły się i stanęła w nich gospodyni. Schopenhauer rozkazującym tonem zażądał natychmiastowego opuszczenia pokoju. Ale ta się rozsiadła wygodnie w fotelu. Więc filozof wygrzmocił ją skuteczne, z trwałym uszkodzeniem ręki. 

Panienka, która już czekała z wizytą pod oknem, została koronnym świadkiem na sprawie sądowej. Po przewlekłym procesie sąd skazał Schopenhauera za znęcanie się nad nieszczęsną gosposią na niebagatelną sumę 300 talarów oraz na dożywotnią rentę w wysokości 60 talarów rocznie. Płacił do końca jej życia. 20 lat.

Teorie filozoficzne Schopenhauera znalazł swój oddźwięk w  twórczości: Heinricha i Thomasa Manna, Samuela Becketta, Lwa Tołstoja, Hermanna Hesse i wielu innych.


Może Ci się Spodobać

1 komentarze

  1. Co to w ogóle za sformułowanie "wygrzmocił ją skutecznie"??

    Przydałyby się też źródła, jakaś bibliografia skąd pochodzą te anegdoty.

    OdpowiedzUsuń