ZLIKWIDOWAĆ

wtorek, listopada 03, 2015


Gimnazja  istnieją od czasów starożytnej Grecji. W Polsce zlikwidowane zostały, gdy rozpoczęły się czasy stalinowskie (1948). Przywrócono je, gdy upadła PRL. Teraz planuje się ich ponowne rozwiązanie.

W epoce Odrodzenia zwanej Renesansem, w której zakwitła literatura, malarstwo, sztuka, muzyka, wszystko co mądre i piękne - celem był harmonijny rozwój umysłu w oparciu o spuściznę kulturową antyku, poprzez studiowanie i znajomość łaciny, greki, języka hebrajskiego.

Za pierwsze gimnazjum w Rzeczpospolitej może uchodzić szkoła humanistyczna w Poznaniu, założona przez biskupa Jana Lubrańskiego w 1519 r. Byliśmy jednymi z pierwszych w Europie. Jednak pierwsze klasyczne gimnazjum założył polemista kalwiński, niemiecki humanista Johannes Strum w Strasburgu. Królowały w nim greka i łacina, język hebrajski, dzieła starożytne oraz retoryka.

Oto stojące na europejskim poziomie pierwsze klasyczne gimnazja polskie:
- Gimnazjum Mariackie w Szczecinie ( XIII wiek)
- Gimnzjum Akademickie w Gdańsku ( powstało w 1558 r.)
- Gimnazjum Akademickie w Toruniu (założone w 1568 r., zakres nauki rozszerzono w 1793).

Jak wyglądały, jak uczono w gimnazjach w okresie zaborów dowiadujemy się nieco z "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego. Pod koniec XIX w. gimnazjami nazywano szkołami realnymi.

Odzyskanie niepodległości w 1918 r. otworzyło nowe perspektywy przed szkolnictwem. Zaczęły funkcjonować gimnazja 8 - klasowe. Uczęszczali uczniowie w wieku od 10 do 18 lat. 11 marca 1932 r. Sejm przyjął nową strukturę nauczania. Wprowadzono małą maturę (po ukończeniu VI klasy). Pełną, dużą maturę otrzymywało się po ukończeniu VIII klasy gimnazjalnej.

W PRL przedwojenny system oświatowy trwał do 1948 r. Od tej daty wszystko to, co było przedwojenne, stalinowscy komuniści zwalczali zajadle i skutecznie. Jednych wsadzano do więzień, torturowano i zabijano, innych zmuszano do życia, także uczenia się według wskazówek Chorążego Pokoju - Józefa Wissarionowicza Stalina. 

Gimnazja zostały zniesione.

Przywrócono je 1 września 1999 r. 

Z kiepsko czytelnych powodów mają być ponownie zlikwidowane. Tak zapowiedzieli liderzy wygranych w październiku br. wyborów.



Może Ci się Spodobać

0 komentarze