TOTALITARYZM CIĄGLE ŻYWY

sobota, listopada 14, 2015

      

Koncepcja państwa totalitarnego rodziła się mniej więcej w tym samym czasie co demokracja. Państwo totalitarne jest zaprzeczeniem państwa demokratycznego. Ale jednocześnie bywało, że totalitaryzm rodził się w łonie demokracji, że wyrastał  demokracji.

Hitler doszedł do władzy w demokratycznych wyborach powszechnych (rok 1933). Również w kilku innych krajach dochodzono do systemu totalitarnego legalnie, drogą demokratyczną.

Pierwsze kroki totalitaryzm stawiał w zmilitaryzowanym społeczeństwie spartańskim. Nazwa  pochodzi od łacińskiego słowa totus (całkowity). Charakteryzuje się totalną kontrolą ze strony aparatu państwowego wszystkich sfer życia obywateli. Nie ma w nim miejsca na indywidualizm. Każda odmienność jest tępiona. Uważana jest za ciężar, który należy zniszczyć.

Co prawda totalitaryzm hitlerowski i stalinowski jest kartą zamkniętą, jednak nie brak dziś jego pogrobowców. 

W każdym kraju totalitarnym ważne miejsce zajmowały i zajmują  środki masowego przekazu. Hitler i Stalin osobiście pilnowali nawet poetów, pisarzy, kompozytorów. Kto tworzył, komponował, poeta czy kompozytor „wraże” frazy – lądował w karnym oddziale, obozie koncentracyjnym i jeszcze gorzej.

We współczesnym świecie nie brak przypadków, gdy totalitaryzm dochodzi do władzy drogą parlamentarną. Mamy wtedy do czynienia z metodą  tzw. pełzającego totalitaryzmu.

Istnieje pojęcie demokracji totalitarnej. Termin ten rozpowszechniony został m.in. przez J. L. Talmona w pracy pt. „The Origins of Totalitarian Democracy. Oznacza zdegenerowaną formę demokracji parlamentarnej. Rzeczywistą władzę sprawuje wąska elita polityczno-finansowa, zachowując jedynie fasadę demokratycznych struktur, pozory wolności słowa i wolnych wyborów. Niebezpieczeństwo takiej degeneracji demokracji parlamentarnej wcześniej sformułował już John Stuart Mill (połowa XIX w.).

Dziś nie trzeba likwidować wolnego rynku, własności prywatnej, ani wprowadzać masowego terroru i ostrej cenzury, aby kontrolować życie społeczne i indywidualne.

Podstawową cechą państwa totalitarnego jest autokratyzm - zasada wodzostwa. I – jak dawniej – obowiązuje pełna, ścisła  kontrola nad  mediami, siłami zbrojnymi, policją oraz wymiarem sprawiedliwości.

Zbigniew Brzeziński i Carl Friedrich w tożsamości reżimu hitlerowskiego i stalinowskiego, wyróżnili pięć cech, które świadczą o totalitaryzmie w danym państwie.
1. oficjalna, przewodnia ideologia;
2. jedna, monopolistyczna, masowa partia, pod wodzą dyktatora;
3. monopol rządu na broń;
4. rządowy monopol dysponowania środkami masowego przekazu;
5.system oparty na strachu.

Doskonale znany w Polsce prof. Norman Davies w książce „Europa. Rozprawa Historyka z Historią”  wymienia następujące cechy totalitaryzmu naszych czasów:
1. pseudonauka: twierdzenie, że ideologia opiera się na „fundamentalnych prawach nauki";
2. zasadza wodzostwa;
3.rozbudowana biurokracja ;
4. propaganda; "wróg dialektyczny";
5.psychologia nienawiści: kreowanie i podsycanie nienawiści;
6.pogarda dla liberalnej demokracji.

Krok w krok za totalitaryzmem idzie terroryzm. Staje się w Europie największym  zagrożeniem. Mordy, do których doszło właśnie w Paryżu, to dopiero początek. Już dziś należy się przygotować na to, że ataki tego typu będą się w Europie powtarzać. Jego autorami są fanatycy – terroryści.

Fanatykami nienawiści byli Hitler i Stalin. Stali się wzorem dla fanatyków wszelkiego autoramentu, próbujących narzucić nam swój  wizerunek totalitarnego systemu.

                                           X

W Polsce mamy antytotalitarną konstytucję, w której czytamy:  „Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”.


Może Ci się Spodobać

0 komentarze