KOBIETY KOCHAŁ NADE WSZYSTKO

piątek, września 11, 2015




Aleksander Dumas – syn (1824 – 1895) był nieślubnym synem ze związku Aleksandra Dumasa (autor słynnych „Trzech muszkieterów”) z Katarzyną Labay. 

Ojciec się nim nie zajmował. Poza pisarstwem zajmowały go przede wszystkim kobiety. Dopiero na stare lat ożyła miłość do syna. Ten zresztą również przez całe lata nie tolerował ojca. Odziedziczył po nim talent (autor słynnej „Damy kameliowej”) i słabość do płci pięknej. Kochał je podobnie jak ojciec - nade wszystko.

Seksualną inicjację z Louise d'Arcet, żoną rzeźbiarza Pradiera wspominał tak: 

"Po raz pierwszy tak zwana dama z towarzystwa przestąpiła próg mego kawalerskiego mieszkania. Była uderzająco piękna: złote włosy, oczy szafirowe, zęby jak perły, palce różowe, giętka i mała kępka włosów na łonie. Muszę powiedzieć, że nie marnowała czasu i od razu rozebrała się do naga, z czego wynika, że nie miała ani mankamentów fizycznych, ani moralnej skromności. Podczas naszych pierwszych igraszek sąsiadka z wyższego piętra zaczęła grać na skrzypcach”.

Na jakiś czas opuścił Paryż i wyjechał do Marsylii. Dość szybko podbił serce Maltanki Suzannah Greig, właścicielki miejscowego salonu literackiego. Ale do Paryża wrócił  z pewną  aktorką. 

Jak pisze jeden z jego biografów młody Dumas wyrósł na młodzieńca nadzwyczaj przystojnego: „Wysoki, barczysty, odziedziczył jedynie po dziadku kędzierzawą, kasztanową czuprynę. Usiłował być modny i ubierał się jak paryski dandys”.

Pewnego dnia spotkał w teatrze Marię Duplessis, słynną kurtyzanę paryską, znaną powszechnie jako "Dama kameliowa”. Aleksander Dumas – syn: "Miała malutką głowę, oczy podłużne, jak z emalii, japońskie, ale żywe i dumne, wargi czerwone jak wiśnie, zęby najpiękniejsze w świecie; była jak figurka z saskiej porcelany". Adorował ją Alfred de Musset, kochankiem jej był  Franciszek Liszt i nie tylko oni. 

Nasz bohater był jeszcze młodym nieznanym pisarzem i bez grosza. Piękna i droga kurtyzana co prawda uległa jego urodzie, lecz postawiła warunek: "Jeżeli mi obiecasz, że będziesz robił wszystko, co zechcę, bez słowa sprzeciwu, nie robiąc mi wyrzutów, nie pytając o nic, pokocham cię".

Pisarz tak ją wspominał: „Ta mieszanina wesołości, smutku, niewinności, prostytucji, nawet i ta choroba, która rozwinęła w niej nadwrażliwość nie tylko nerwów, ale i uczuć, wszystko to wzbudzało palące pragnienie, aby ją posiąść. Wzruszała niewinność tej duszy i nagłe tęsknoty do spokojniejszego życia. Zaznała wszystkich rozkoszy ciała, wszystkich upojeń, nie tracąc tej jakiejś dumy, która była skromnością jej hańby".

Po niej miał nową kochankę - Anaďs Lievenne z Komedii Francuskiej.  Gdy niebawem piękna kurtyzana zmarła na gruźlicę w wieku 23 lat, pisarz uwiecznił ją po wsze czasy. Dzieje ich krótkiego romansu stały się kanwą  „Damy kameliowej”, powieść zyskała światowe powodzenie.  

Nakręconych została kilka filmów pod tym tytułem i wg powieści Dumasa. Amerykanie nakręcili  dwa filmy: w 1926 i 1936, powstały dwa filmy produkcji francusko-włoskiej (1953 i 1981 ), jeden film produkcji francuskiej w 1998  i polskiej w 1994.

W 1850 roku w słynnym salonie, znanej na całą Europę Marii Kalergis poznał Lidię Zakrewską, żonę  hrabiego Dymitra Nesselrode. Ta dwudziestoletnia piękna kobieta, synowa pierwszego carskiego ministra, wyznała mu swą miłość. Romans stał się głośny i hrabia Nesselrode kazał wracać żonie do Rosji.  Dzięki temu mamy wątek polski, gdyż pisarz wyruszył  za kochanką, dojechał do Polski, ale jej granic (znajdowaliśmy w imperium rosyjskim) nie pozwolono mu przekroczyć.
 
Wkrótce poznał inną piękność, młodą Aleksandrę również żonę starca, tym razem był to książę Aleksander Naryszkin. Romans być burzliwy. Powiła pisarzowi córkę, na ich szczęście książę wkrótce zmarł i pisarz mógł się ożenić z matką swojego dziecka. Jednak nie było to zbyt szczęśliwy mariaż , jeśli oczywiście wierzyć autorowi „Damy kameliowej”. Obwiniał ją o bowiem o chorobliwą zazdrość.  Kilka lat później urodziła się druga córka. Jednocześnie pisał nawiązał dyskretny romans  z Aimée Desclée.

Znajdujemy taki jej opis: "Postać miała wykwintną, giętką. Wielkie czarne oczy, twarz nagle zmieniająca wyraz, raz tkliwa, raz gniewna, policzki, na których nawet pod szminką można było odgadnąć wieczną bladość pochodzącą z jakiegoś skrywanego cierpienia, ramiona chude, pierś niemal płaska, czyli była jedną z tych kobiet, o których wszystkie kobiety mówią, że jest brzydka, a przy której wszystkie ładne kobiety nikną”.

W 1875 r. pisarz został członkiem Akademii Francuskiej. W 1880 r. spotkał  Adelę Caussin. Kolejna piękność, kończyła  czterdziesty dziewiąty rok życia. Romans był gorący, ale krótki. Bo oto bowiem w życie  Aleksandra wtargnęła młodziutka Henryka Escalier. 

Dumas pokochał ją tak gorąco, jakby to była jego pierwsza miłość. Pisał do niej tak: „Moja młoda przyjaciółko, całuję twoje ręce na gwiazdkę dla siebie. Zjawiłaś się nagle w moim życiu dając memu ideałowi kształt najświetlistszy. Byłaś nie tylko tą, którą ubóstwiałem od chwili, w której zjawiła mi się, ale tą, którą zawsze potajemnie ubóstwiałem, mimo tylu kształtów, w jakich zwierzę kobiece stawało między mną a Nią".

W tym czasie jego żona poważnie chorowała - grużlica. Zmarła w 1895 r. Pisarz po trzech miesiącach ożenił się z młodziutką Henryką. 

Miał lat 71. Zaczął już kwękać. Cierpiał na bóle głowy i stany zobojętnienia. Czyli wkroczył w objęcia starości.  Zmarł  pół roku ślubie.

Zostawił precyzyjną dyspozycję: "Chcę zostać pochowany bez żadnej ceremonii religijnej; pragnę, by nie wygłaszano żadnych przemówień na mym grobie i zwalniam komendę placu od oddawania mi honorów wojskowych. W ten sposób śmierć moja narazi na stratę czasu i niewygodę tych, którzy rzeczywiście będą chcieli być na moim pogrzebie". Pochowano go na cmentarzu Montmartre.

                                                                X


Na kilka dni jadę do Paryża. „Pomyszkuję” - w ciągle dla mnie aktualnej stolicy kulturalnej Europy. Jeśli się uda - opiszę.

Może Ci się Spodobać

0 komentarze