MANIPULATORZY

wtorek, maja 12, 2015






Manipulują prawie wszyscy. Politycy, media, biznes. Chociaż jest to  czynność podła, armia manipulatorów jest coraz większa i tylko od czasu do czasu udaje się pokrzywdzonemu dowieść prawdy, która – niestety - broni się mało skutecznie. Prawda nie zawsze zwycięża. Coraz rzadziej.

Podczas każdych wyborów kandydaci manipulują bez żenady. Jedni obiecują gruszki na wierzbie, w które manipulowani jeśli uwierzą oddadzą na niego głos. Drudzy manipulują wyborcami uruchamiając propagandę pomówień pod adresem kontrkandydata. Sobie natomiast przypisują tak ogromne osiągnięcia, że wyborcą tracą rozum i głosują na patałacha. 

Im większy patałach, tym bardziej nachalna  reklama. Dotyczy to nie tylko dni wyborczych, i nie tylko polityków. Jeśli dealer  nachalnie reklamuje samochód, można być pewnym, że to grat, tyle, że z zewnątrz wygląda jak panna na wydaniu.

Manipulacja realizowana jest na różne sposoby: prowokacje, ośmieszanie osób, przekazywanie fałszywych bądź zniekształconych informacji, fragmentaryzowanie (np. przez punktowe ukazywanie jakiegoś problemu, zwiększając lub zmniejszając jego znaczenie), upowszechnianie stereotypów (narodowych, rasowych). 

W kategoriach etycznych manipulacja oceniana jest negatywnie, wiąże się bowiem z nierespektowaniem norm moralnych, oszukiwaniem, kłamstwem.  Jednak manipulatorzy tą negatywną oceną  ich postawy moralnej, etycznej nie wiele się przyjmują. Robią swoje.

Manipulatorów nie brak nawet wśród autorów encyklopedii internetowych. I tak np. popularnej Wikipedii podatność na manipulacje wytknął znany satyryk Steve Colbert. Podczas prowadzonego na żywo programu wprowadził zmiany do haseł poświęconych jemu samemu, Jerzemu Waszyngtonowi i słoniom, co technicznie jest bardzo proste i może dać śmieszne ale i tragiczne rezultaty. Inne wpadki to np. uśmiercenie senatora Edwarda Kennedy’ego czy zamieszczenie notek o śmierci szefa Apple Steve’a Jobsa oraz innego senatora Roberta Byrda. Dane  te czerpię z …Wikipedii. 

Internetowe encyklopedie są nagminnie używane przez wielkie korporacje do dyskredytowania konkurentów.


Manipulatorzy  potrafią wyjść  z każdego zarzutu, z każdej opresji. Wpadki tłumaczą regułami gry, które zresztą oni sami wprowadzili w życie. Jedni opierają się na „wiedzy” zasłyszanej od rzekomo wiarygodnego źródła, inni na podstawie  przekazów medialnych, które również bywają zmanipulowane i przy tym traktowane jak święte krowy.

Manipulator potrafi wszystko udowodnić . Z tchórza zrobi bohatera. Z bohatera kanalię. I najczęściej korona z głowy mu nie spadnie. Zmanipulowany, oszukany, pomówiony, skrzywdzony nie ma szans. Kopanie się z koniem jest zajęciem  nie tylko mało przyjemnym. Jest zajęciem nieskutecznym.

Może Ci się Spodobać

0 komentarze