CIERPIĄCY GENIUSZE - DOSTOJEWSKI

czwartek, lipca 23, 2015



Fiodor  Dostojewski (1821- 1881) - wielki pisarz rosyjski, autor „Zbrodni i kary”, „Biesów”, „Idioty”, „Braci Karamazow”. Polaków nie znosił i to bardzo.

Był synem wiecznie pijanego łajdaka, który syna nie cierpiał.  Pisarz odwzajemniał mu się tworząc na jego wzór postać odrażającego zboczeńca  - starego Karamazowa.

Zabobonny lud rosyjski przekazywał „mądrość”, że "gdy ciało w grobie jęczy, podły bies duszę dręczy".  Dostojewskiego od młodości dręczyły halucynacje . Więc czekał z nadzieją, aż widziadło tej udręczonej duszy zniknie z jego oczu. W okresie dojrzewania stał się epileptykiem.

Epilepsja - padaczka, niemoc św. Walentego, a także paduch, czyli kaduk. A kaduk to czart, bies, zły duch. Czyli opętanie przez diabła. Pisarz w to wierzył.

Dostojewskiego padaczka najczęściej napadała na ulicy albo w towarzystwie ludzi, których nie znosił. A tylko nielicznych znosił. Atak padaczki opisał ukazując cierpienia księcia Myszkina w „Idiocie”. Z osobistych wyznań Dostojewskiego wiemy, że napady choroby poprzedzało u niego uczucie wielkiej radości - jak pisał - „niewysłowionej rozkoszy”.

Gdy następował atak z pianą na ustach krzyczał z bólu. Potem nadchodził czas głębokiej depresji. Zalewając się z rozpaczy łzami sądził, że wszyscy wiedzą o jego nieszczęściu. Nie wychodził z domu a gdy w końcu wyszedł, przeważnie w szulerskich zamiarach hazardzisty, biegł ulicą chyłkiem, aby nikt go nie widział.

Gdy atak mijał, uspakajał się i wtedy wkraczał w krąg innego świata, w krąg pań lekkich obyczajów. Wśród nich czuł się bezpieczny i szczęśliwy.

Jednak i w tym gronie dopadała go choroba. Była nią zazdrość. Cierpiał, gdy „jego” prostytutka szła z innym mężczyzną. Jednak także wówczas pisarz gorąco pragnął, aby go poniżano. Cierpliwie bowiem czekał na to, aż pójdzie z innym!

                                                   X
  

Dostojewski: „Człowiek może znieść bardzo dużo, lecz popełnia błąd sądząc, że potrafi znieść wszystko”.

Może Ci się Spodobać

0 komentarze